×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سرخط خبرها

امروز : جمعه, ۱ تیر , ۱۴۰۳
رییس جمهور:  حماسه سیاسی مردم در انتخابات زمینه سازاقتدار در تعامل با جهان و ورود به مذاکرات بود/دنیاعزت مردم ایران را لمس می کند/از تهدید نمی هراسیم و تقویت امنیت ملی و قدرت دفاعی را جزو اصول خود می دانیم/ با حضور رهبری با کفایت و ملتی منسجم بر همه مشکلات فائق می آییم/در مورد امنیت ملی قدرتمندیم و هیچگونه نگرانی نداریم

 

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری درگفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم، مهمترین مسایل داخلی و بین المللی را تشریح کرد.

به گزارش گیلان پیام ،رییس جمهوری حماسه سیاسی مردم در انتخابات را زمینه ساز اقتدار در تعامل با جهان و ورود به مذاکرات دانست و گفت: دستاورد امروز بیش از تصور دیروز و مدیون عنایات حضرت حق، حمایت رهبری، پشتیبانی مردم و هنر مذاکره کنندگان است

 

 

رییس جمهورv

 

دکتر روحانی با اشاره به اینکه دستاورد امروز بیش از تصور دیروز و مدیون عنایات حضرت حق، حمایت رهبری، پشتیبانی مردم و هنر مذاکره کنندگان است، افزود: از اول می دانستم ملت ایران شکست ناپذیر است و گفتم پیروزی با حمایت ملت، هدایت رهبری و تدبیر دولت در بحث هسته ای قطعی است.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه اعتماد صد در صد در مذاکرات سیاسی وجود ندارد، اظهارداشت:در توافق ژنو طرفین به عمده توافقات عمل کردند و این تجربه نشان داد کار قابل پیشرفت است.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه توافق برد – باخت مطلوب و ماندگار نخواهد بود، افزود: طرف مقابل یک هدف داشت و مدعی است که به آن دست یافته است؛ ما سه هدف داشتیم و به آن دست یافتیم.
رییس جمهوری اظهارداشت: امیدوارم توافق در روند اجرایی هم به نتیجه برسد و مردم ثمره ایستادگی خود را ببینند.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه “مدعی اند که در مذاکرات فاصله ایران با بمب اتم را حداقل به یکسال کاهش داده اند؛ حال آنکه مبنای این تصور خیالپردازی است”، گفت:ملتی که ثابت کرده شرافتمندانه و با اخلاق از خود دفاع می کند نیاز به بمب هسته ای ندارد و اگر طرف مقابل ادعا می کند ایران را از دستیابی به بمب باز داشته، از نظر ما ایرادی ندارد که خوشحال باشد.
رییس جمهوری در ادامه به تصویب شش قطعنامه ضد ایرانی در شورای امنیت در سالهای گذشته اشاره کرد و گفت: این شش قطعنامه، فناوری هسته ای ایران را تهدید امنیت بین الملل می دانستند و قطعنامه کنونی فناوری هسته ای را تثبیت و حق قانونی ایران دانسته است و این دستاورد بزرگ سیاسی است.
دکتر روحانی تصریح کرد: با مذاکره و منطق؛ بدون عقب نشینی، با تثبیت حقوق کشور و لغو تحریم از فصل هفتم بیرون آمدیم.
رییس‌ جمهور در ابتدای این مصاحبه با ابراز خرسندی از حضور در خانه های همه ایرانیان داخل و خارج کشور از طریق گیرنده های تلویزیونی ، گفت : به ملت بزرگ ایران بخاطر ایستادگی ، صبوری و مقاومتشان خسته نباشید می گویم و همچنین تبریک بخاطر موفقیت‌های بزرگشان در طول تاریخ بعد از انقلاب ، بویژه پیروزی انقلاب اسلامی، پیروزی در دفاع مقدس و امروز موفقیت در موضوع مهم هسته‌ای.
دکتر روحانی سپس در پاسخ به سوال مجری برنامه در خصوص انطباق توافق انجام شده در مذاکرات هسته ای که به برجام مشهور است با تفکرات رییس جمهور که ۷۷۷ روز پیش در مصاحبه عنوان شد ، با طرح این موضوع که چرا ایران مذاکره را انتخاب کرد و آن را جدی گرفت، اظهار داشت : آنچه من آن روز فکر می‌کردم این بود که ملت ایران در همه صحنه‌ها موفق بوده و امکان‌پذیر نیست که این ملت در صحنه‌ای شکست بخورد و یا تسلیم شود اما همان وقت گفتم پیروزی در سایه حمایت مردم، رهبر معظم انقلاب و تدبیر دولت، امکان‌پذیر است.
دکتر روحانی ادامه داد :در مقام عمل هم دیدیم که مذاکره می‌تواند موفق باشد اما شرایط موفقیت مذاکره را یک ملت و رهبر و همه دست‌اندرکاران باید فراهم کنند.
رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه مقاومت ملت یک سرمایه بزرگ بود و اگر مردم ایستادگی نمی کردند ما پیروز نبودیم ، تصریح کرد :کار دانشمندان ما یک دستاورد بود. اگر ما در زمینه هسته‌ای نمی توانستیم پیشرفت کنیم و در زنجیره اول و یا دوم ناموفق بودیم ، در تولید آب سنگین ناموفق بودیم ،یا در ساخت رآکتور نمی‌توانستیم پیشرفتی داشته باشیم، مذاکره ای انجام نمی شد.
رییس جمهور گفت : حضور ۷۳ درصدی مردم در انتخابات حماسه سیاسی بود و اگر این تعبیر را داشته باشیم که انتخابات سال ۱۳۹۲ رفراندومی بود که چگونه باید موفق باشیم ، چگونه تعامل سازنده با دنیا داشته و رفتارمان منطبق با منطق و ادب باشد، اشتباه نگفته ایم.
رییس جمهوری با بیان اینکه در همان مصاحبه ۷۷۷ روز پیش که شما به آن اشاره داشتید، گفتم که این درشت گویی نیست که پیروزی به ارمغان می‌آورد بلکه درست گویی، ما را به پیروزی رهنمون می‌کند، گفت: بر این اساس ما منطق و راه درست گویی را انتخاب کردیم.
دکتر روحانی با اشاره به شرکت خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در فاصله یک ماه پس از اعلام و آغاز اجرای رویکرد جدید دولت بر مبنای تعامل سازنده با جهان و ارائه پیشنهاد جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری از سوی وی، افزود: در آن سفر به دنبال ارائه این پیشنهاد و ملاقات‌هایی که با مقامات کشورها داشتیم تقریبا فضای تعامل به اوج رسید و اولین مذاکره وزیر خارجه ایران با وزرای خارجه ۱+۵ در نیویورک در همان سفر برگزار شد.
رییس جمهوری انجام این ملاقات و مذاکره را کلید آغاز حرکتی پرشتاب در مذاکرات توصیف کرد و اظهار داشت: اگر در یک کلمه بخواهم به سوال شما درباره ارزیابی خودم از «برجام» پاسخ بدهم که امروز و بعد از نزدیک به دو سال نتیجه رویکرد دولت بر مبنای تعامل سازنده با جهان را چگونه می‌بینم، بدون اغراق باید بگویم که اگر چه من از ابتدا به پیروزی در این مسیر کاملا امیدوار بودم، اما امروز می‌بینم که دستاورد به دست آمده حتی بیش از آن چیزی است که ما در ابتدای راه تصور می‌کردیم.
دکتر روحانی این موفقیت را موفقیت ملت ایران و حاصل هدایت‌های رهبر معظم انقلاب و فداکاری، ایثار، شهامت، منطق، هنر و دانش مذاکره کنندگان کشورمان دانست که توانستند این بار مهم را در گام اول به خوبی به مقصد برسانند و تاکید کرد که کاملا امیدوارم که ما این راه را تا پیروزی نهایی ادامه دهیم.
رییس جمهوری در پاسخ به این سوال که همواره یکی از دغدغه‌های ما در تعامل با غرب این بود که آنها به عهد خود وفا نمی‌کنند و حالا که کار به اینجا رسیده چشم‌انداز آینده را برای متعهد بودن غربی‌ها به تعهدات‌شان چگونه می‌بینید؟ ، تصریح کرد: طبیعی است که هر مذاکره‌ای با هر کشوری و فردی در داخل و یا خارج از کشور بر مبنای یک چارچوبی انجام می‌شود و بر این اساس قدم به قدم مذاکرات برای کسی که فن مذاکره را بلد است قابل سنجش و ارزیابی می‌باشد.
دکتر روحانی ادامه داد: از سوی دیگر طبیعی است که نمی‌شود گفت بر مبنای اعتماد ۱۰۰ درصد به طرف مذاکره، مذاکره کنیم. طرف‌های ما در مذاکرات هسته‌ای نیز به خصوص برخی از آنها کسانی هستند که ملت ایران به آنها اعتماد ندارد و اینها با ملت ایران خصومت داشته و هنوز هم دارند، اما این معنایش آن نیست که اگر ما با کشوری مشکل داریم نتوانیم بر سر یک هدف مشترک با یکدیگر مذاکره و تعامل کنیم.
رییس شورای‌عالی امنیت ملی با اشاره به برخی مصادیق همکاری‌های بین‌المللی کشورمان از جمله ماجرای افغانستان و پایان حکومت صدام در عراق خاطرنشان ساخت: اگر چه ما در این مسائل مداخله مستقیم نداشتیم اما گروه‌هایی که کنار ما بودند و به ما نزدیک بودند بر سر تحقق برخی اهداف با قدرت‌های جهانی مشارکت و همکاری کردند.
دکتر روحانی با بیان اینکه قبول وجود مشکل بین ما و برخی کشورها، به معنای آن نیست که نتوانیم با این کشورها بر سر مسائل مختلف مذاکره و همکاری کنیم، گفت: از سوی دیگر ما با همین کشورها به توافق موقت ژنو رسیدیم و وقتی هر دو طرف توافق به تعهدات خود عمل کردند، به معنای آن است که ما این کشورها را در مقام عمل به تعهدات‌شان نیز آزمایش کرده‌ایم. وقتی توانستیم یک توافق دو ساله را با هم اجرا کنیم طبیعتا می‌توانیم یک توافق ۱۰ ساله را نیز با هم اجرا کنیم.
رییس جمهوری اضافه کرد: این تفکر که ما در برابر دنیا دو راه بیشتر نداریم و یا باید در برابر دنیا تسلیم شویم و یا دنیا را شکست دهیم، این غلط و غیرمنطقی است. راه سومی نیز وجود دارد که آن تعامل با دنیاست.
رییس جمهوری با تاکید بر تعامل سازنده در چارچوب منافع ملی و دستیابی به توافق برد- برد، اظهار داشت: همیشه معتقد بودم که توافق برد – باخت شدنی نیست و اگر هم بشود پایدار نمی‌ماند. توافق باید یک توافق برد – برد باشد که در آن ما به اهداف اصلی‌مان دست پیدا کرده و طرف مقابل هم اگر هدف مهمی دارد، احساس کند به آن هدف دست پیدا کرده است.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد : در این توافق ما سه هدف مهم داشتیم که به آنها دست پیدا کردیم طرف مقابل هم هدف مهمی داشته و مدعی است که به آن دست پیدا کرده است به این صورت است که یک توافق، برد – برد می‌شود. بنابراین آنچه امروز به دست آمده است، ما نمی‌توانیم بگوییم اعتماد صد در صد داریم.
رییس جمهوری اظهار داشت : می‌توان مکانیسمی در نظر گرفت که در نهایت هیچ‌کدام از طرفین توافق ضرر نکنند و با توجه به تجربه‌ای که در این مدت و اجرای توافق موقت ژنو داشتیم، امیدوارم این توافق به خوبی پیش رود. در جریان اجرای این توافق ما باید مراحلی را طی کنیم که یک مرحله آن را گذرانده‌ایم و مراحل بعدی را هم باید طی کنیم. ان شاء الله این توافق اجرایی و عملیاتی می‌شود و مردم حاصل آن را که محصول ایستادگی و کار خودشان است خواهند دید.
رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه طرف مقابل ادعا می‌کند که موفق شده ایران را از ساخت بمب اتم بازدارد یا کاری کرده که بین ایران و بمب اتم یکسال فاصله بیاندازد ، گفت : از نظر ما این سخنان کاملاً خیال‌پردازی و توهم است. اگرچه اساساً مسأله هسته‌ای هنگامی به معضل تبدیل شد که طرف مقابل احساس کرد ما دنبال ساخت بمب هستیم. در ابتدا شاید بخاطر نمونه‌برداری اولیه که در سال ۸۲ انجام دادند دلیل و استدلالی داشت و بر آن اساس پرونده ما را به شورای امنیت بردند .
دکتر روحانی با بیان اینکه ما نمی‌دانستیم آن آلودگی‌ها از کجا نشات گرفته است اما بعدها روشن شد که برخی سانتریفیوژهای خریداری شده دست دوم بوده و در کشور مبدا با آنها غنی سازی ۷۵ درصد بیشتر هم انجام شده بود، گفت : بنابراین ابهامات درباره تنها دلیل مختصری که علیه ما داشتند، با بازرسی از آن کشور روشن و معلوم شد. اگرچه آنها مسیر توهم‌آمیز را ادامه دادند و گفتند ایران دنبال ساخت بمب است و در این توافق هم می‌گویند ما ساخت بمب را به تاخیر انداختیم .
رییس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد : اگر ما می‌خواستیم سلاح کشتار جمعی درست کنیم هنگامی این اقدام را انجام می دادیم که رژیم بعث به رهبری صدام به ما حمله کرد . همه می دانند که ساخت سلاح شیمیایی خیلی آسان و ساده است ما هم می توانستیم سلاح شیمیایی درست کرده و علیه مردم و ارتش عراق بکار ببریم.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه مردم ایران مردمی نیستند که اخلاق را زیر پا بگذارند و اگر روزی بخواهند از منافع ملی دفاع کنند این کار را شرافتمندانه انجام خواهند داد، به خاطره یک خلبان کشورمان در دوران دفاع مقدس برای انهدام یک پل استراتژیک اشاره کرد و گفت : خلبان ما هنگامی که مشاهده کرد روی آن پل خودرویی غیر نظامی که سرنشینانش مردم عادی و زن و بچه هستند در مرحله اول از بمباران اجتناب کرده و پس از یک مانور هنگامی که روی پل خالی می شود آن را منهدم می کند. خلبان ما جان خود را در این اقدام به لحاظ نظامی نادرست بود به خطر می اندازد تا کاری انسانی که کاملاً درست بود انجام دهد.
دکتر روحانی اضافه کرد : جنگ ما جنگ شرافتمندانه بود ما دنبال سلاح کشتار جمعی نرفتیم آن وقت که زمان جنگ بود نرفتیم حالا که با کسی جنگ نداریم چرا باید دنبال سلاح کشتار جمعی برویم.
رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد : ساخت سلاح کشتار جمعی در دکترین و منطق ما نیست .ضمن اینکه فتوای تاریخی رهبر معظم انقلاب در تحریم سلاح کشتار جمعی از جمله سلاح هسته‌ای، ساخت و نگهداری آن، وجود دارد. بنابراین اگر طرف مقابل ما چنین ادعایی دارد و آن را موفقیت خود می داند اشکال ندارد.
رییس جمهوری افزود : دستاورد بسیار بزرگی ما خروج از فصل ۷ منشور ملل متحد و ماده ۴۱ است. فصل ۷ جایی است که سازمان ملل تشخیص می‌دهد و می‌گوید این کشور صلح و امنیت جهانی را تهدید می‌کند پس ما قبل از قطعنامه ۲۲۳۱ از دید سازمان ملل متحد تهدیدکننده صلح و امنیت جهان بودیم .
رییس جمهوری با بیان اینکه امروز طبق همین قطعنامه به عنوان کشوری معرفی شده‌ایم که دنبال فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای هستیم و همین قطعنامه همکاری دیگر کشورها با ایران را مورد تاکید قرار می‌دهد، گفت: تا پیش از این قطعنامه، ما کشور تهدید کننده تلقی می شدیم و امروز کشوری هستیم که باید با ما تعامل شود.
دکتر روحانی افزود: مردم می‌دانند هر کشوری که قطعنامه‌ای ذیل فصل هفت منشور سازمان ملل متحد بر علیه‌اش تصویب شده، سال‌ها طول کشیده تا این قطعنامه ملغی شود و معمولاً هم به جنگ و سرنگونی آن نظام منجر شده است.
رییس جمهوری با اشاره به تجربه عراق و ژاپن که سالیان دراز مشمول قطعنامه‌های فصل هفتمی سازمان ملل بودند، اظهار داشت: قطعنامه فصل هفتمی علیه عراق به حمله نظامی و سرنگونی حکومت آن کشور منجر شد و ژاپن نیز سالیان دراز درگیر خروج از ذیل این قطعنامه بود اما ما بدون جنگ، بدون خواهش، بدون تسلیم ، با منطق، مذاکره و دیپلماسی در مسیر حقوقی، کاری کردیم که همین شورای امنیت خودش آمده عنوان را عوض کرده و ۶ قطعنامه قبلی خود را لغو کرده است.
دکتر روحانی ادامه داد: این دستاورد بزرگ حقوقی- سیاسی ما است که من برای آن نظیر نمی‌شناسم. صدا و سیما خیلی درباره برجام کار می‌کند، اگر نظیری برای این دستاورد هست، پیدا کند و بگوید تا ببینیم جایی بوده که کشوری از ذیل فصل ۷ با مذاکره، با منطق و بدون عقب‌نشینی و اینکه از مواضع اصولی‌اش عقب‌نشینی کرده باشد، خارج شده باشد.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه در همین قطعنامه حقوق ما و غنی‌سازی و نیروگاه آب سنگین اراک تصویب شده و از آنها اسم برده شده است، تصریح کرد: در همین قطعنامه حقوق ملت ایران تصویب شده و در همین قطعنامه گفته شده که تحریم‌ها برداشته می‌شود. ما به سه هدف بزرگ تثبیت حقوق خودمان، خروج از ذیل فصل ۷ منشور سازمان ملل متحد و برداشته شدن تحریم‌ها دست یافتیم و حالا ‌طرف مقابل می‌گوید پیروزی به دست آوردیم و فاصله ایران را برای رسیدن به بمب اتم زیاد کردیم.
دکتر روحانی با اشاره به این سخن که باید نگران نظارت‌ها و بازرسی‌ها باشیم، خاطرنشان ساخت: ما که چیز عجیب و غریبی را قبول نکردیم. آنچه ایران پذیرفته از ناحیه ان‌پی‌تی‌و پادمان بوده، آنچه هم که از امروز به بعد در اجرای این توافق ما می‌پذیریم، پروتکل‌ الحاقی است که این فقط ما نیستیم که آن را قبول کردیم، بلکه بیش از ۱۴۰ کشور دنیا آن را قبول کردند و دارد اجرا می‌شود. هر چه در کشورهای دیگر اجرا می‌شود اینجا هم اجرا می‌شود.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه هیچ کس در دنیا امنیت ملی و اسرار نظام خود را معامله نمی‌کند، تاکید کرد: ما نخواهیم گذاشت کوچکترین اسرار نظامی، تجاری، علمی و اجتماعی ما بخواهد در سایه اجرای این توافق و هر توافق دیگری خدشه‌دار شود.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه ما یکبار داوطلبانه پروتکل الحاقی را برای مدت دو سال در ایران اجرا کردیم و همان موقع هم داستان‌هایی در بعضی از روزنامه‌ها می‌گفتند که اگر پروتکل الحاقی را قبول کنیم، می‌آیند زیرزمین ریاست جمهوری و مجلس را هم می‌گردند، اضافه کرد: اینها اشتباه کرده بودند که شاید ناشی از بازرسی‌های عراق و مصوبات شورای امنیت سازمان ملل در این‌باره بود، نه این بازرسی‌ها که قانونی و در چارچوب پروتکل الحاقی است و هیچگونه نگرانی به هیچ‌عنوان وجود ندارد.
رییس شورای‌عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه قدرت دفاعی ما به هیچ عنوان کاسته نخواهد شد، گفت: بعضی‌ها در گوشه و کنار می‌گویند این دولت تدبیر و امید دنبال اقتصاد، مهار تورم و مسأله رفع رکود و بهداشت و درمان و سلامت و سیاست خارجی است و دنبال تقویت بنیه دفاعی نیست، من در اینجا می‌خواهم به مردم ایران بگویم، در سلاح‌های استراتژیک و در تقویت بنیه دفاعی، کاری که دولت در این دو سال انجام داده است، به اندازه ۸۰ درصد ۱۰ سال قبل است. یعنی آنچه در ۱۰ سال قبل انجام گرفته این دولت ظرف دو سال ۸۰ درصد آن ۱۰ سال سلاح لازم و تجهیزات لازم را آماده و انبار کرده است.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه در زمینه هسته‌ای نیز اولین تست مکانیکی سانتریفیوژ آی‌آر ۸، در این دولت انجام گرفته است، اظهار داشت: بعضی چیزها هست که ما علاقمند نیستیم تبلیغ و روی آن حرف بزنیم. ما روی امنیت ملی‌مان حساس هستیم. یکی از دستاوردهای این توافق ارتقای امنیت ملی است. کشور ما از تهدید نمی‌ترسد اما کشوری که در سال‌های گذشته یک شبه تهدیدی برای این مردم بود، امروز با این توافق نه شبه تهدید است و امنیت ملی ما به مراتب بهتر از گذشته است.
رییس جمهوری با تصریح به اینکه باید فضای امنی برای فعالیت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی درست شود، تصریح کرد: امروز این فضا بحمدالله از هر روز دیگری امن‌تر است و بنابراین اجرای این توافق حتی این قطعنامه نه تنها مشکلی را برای امنیت ملی و قدرت دفاعی ایجاد نمی‌کند، بلکه در همین قطعنامه تحریم تسلیحاتی ما به محدودیتی ۵ ساله تبدیل شده است.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل هیچگونه محدودیتی برای ما ایجاد نمی‌کند، خاطرنشان ساخت: بیانیه جمهوری اسلامی ایران بعد از این قطعنامه به صراحت اعلام کرد که ما به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد امنیت ملی و قدرت دفاعی‌مان تضعیف شود و اتفاقا طبق این قطعنامه قدرت موشکی ما هم تهدید نمی‌شود، چون این قطعنامه می‌گوید موشکی که طراحی شده باشد برای اینکه کلاهک هسته‌ای حمل کند نداشته باشیم که ما هم به هیچ وجه دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم.
رییس‌ جمهوری در بخش دیگری ازگفتگوی زنده رادیو و تلویزیونی با مردم در پاسخ به سوالی درباره اقدامات اقتصادی دولت، گفت: این دولت از آغاز در شرایط تحریم دنبال حل و فصل مسایل اقتصادی بود، اتفاقاً یکی از دلایل پیروزی ما در این مذاکرات همین است یعنی اگر ما در دوران مذاکرات نمی‌توانستیم تورم را پایین آوریم و تورمی که ۴۲ درصد بود در همان حد باقی می‌ماند بی تردید در مذاکرات پیش نمی‌رفتیم و اگر هم به عکس می‌شد و نرخ تورم افزایش می یافت و ۴۳ به ۴۵ می‌رسید اصلاً پیروز نمی‌شدیم .
دکتر روحانی با بیان اینکه با عنایت حق و حمایت مردم، دولت به قول‌هایی که به مردم داده متعهد بوده است ، اظهار داشت: از روز اول گفتیم که تا پایان سال ۹۲ تورم را به ۳۵ درصد میر‌سانیم، بعد گفتیم تا پایان سال، تورم را به ۲۵ درصد می‌رسانیم که عملا به ۱۵ درصد رساندیم. در سال ۹۳ هم گفتیم که از تورم خارج و رشد اقتصادی را خواهیم داشتم و اوایل سال ۹۴ گفتم که به رشد ۳ درصد رسیدیم و گفتم تا پایان این دولت به توفیق الهی و حمایت ملت ان شاءالله به تورم یک رقمی خواهیم رسید، تورم یک رقمی پایدار که آرزوی ۴۰ ساله ملت است.
رییس جمهوری اضافه کرد: در زمینه رشد اقتصادی هم البته امسال به خاطر قیمت نفت و تحریم خیلی تحت فشار بودیم و ان شاءالله سال آینده شرایط‌مان کاملا عوض خواهد شد و می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم.

رییس جمهوری یک عامل موفقیت در مذاکرات را حرکت درست در زمینه مسایل اقتصادی دانست و تصریح کرد: البته تحریم به طور طبیعی هرگز موفق نخواهد بود، اما موثر است اگر می‌خواهند ملتی را با تحریم بشکنند، ناموفق هستند اما اگر می‌خواهند تاثیر بگذارند بله تحریم تاثیر می‌گذارد.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: اگر می‌خواستیم جنسی را وارد کنیم باید بیمه واسط تعیین می کردیم. کشتی نمی‌توانست در بنادر ما بیاید، باید به بندر کشور دیگری می‌رفت و بارگیری می‌کرد. باید یک پول اضافه می‌دادیم، تا بتوانیم پولی را پرداخت و جنسی را بخریم، چون مستقیم و از طریق بانک نمی‌توانستیم، حتی حق پرچم می‌دادیم چون با پرچم کشور دیگر می‌آمد .
رییس جمهوری تاکید کرد: این تحریم ظالمانه و غیرقانونی و ضد حقوق بشر بوده و من این را به سران کشورهای اروپایی و ۱+۵ ، گفتم که این تحریم، تحریم ظالمانه و ضد انسانی است.
رییس جمهوری اضافه کرد: جنسی که وارد کشور می‌کردیم گاهی ۲۰ تا ۴۰ در صد گران‌تر در می‌آمد یعنی اگر فرض بگیریم که بایستی جنسی به ارزش حدود یکصد میلیارد وارد کشور بشود حداقل ۲۵ میلیارد آن تلف می‌شد و این هزینه از جیب مردم است البته این موضوع برای کاسبان تحریم خیلی سود داشت. کاسبان تحریم در دبی، اروپا، چین، تهران و همه جا بودند، آنها از توافق عصبانی هستند اما مردم ما هزینه پرداخت می‌کردند ما می‌بایست این تحریم ظالمانه را لغو کنیم و دروازه ایران به طور کامل به سوی جهان گشوده شود.
دکتر روحانی تصریح کرد: یکی از اهداف این مذاکرات آن بود که دروازه‌های دنیا به روی کشورمان باز شود. دروازه‌هایی که بتوانیم کالا را به خوبی به دنیا صادر کنیم و سرمایه خارجی و تکنولوژی را وارد کنیم.
رییس شورای عالی اقتصاد با بیان اینکه بعد از اینکه توافق عملیاتی و اجرایی شد بلافاصله تحریم‌های اقتصادی لغو می‌شود ، اظهار داشت : بر اساس برجام و در بخش تحریم بسیار خوب و دقیق آمده است که تحریم های مالی، بانکی، بیمه، حمل و نقل، پتروشیمی و تمام تحریم‌های اقتصادی لغو خواهد شد. من از تیم سیاسی، اقتصادی، فنی و خبری کشورمان که در مذاکرات حاضر بودند تشکر می‌کنم. همه دست به دست هم کار بسیار بزرگی را انجام دادند چرا که یک گروه به تنهایی نمی‌تواند موفق شود.
دکتر روحانی در تبیین روزهای پرفراز و نشیبی که در این دو سال گذشت ، از توضیح گوشه ها و صحنه هایی از مذاکرات به مردم پس از اتمام کار و در فرصت مقتضی خبر داد و گفت : در مقطعی و در پایان نشستی با آقایان ظریف، عراقچی، تخت‌روانچی و صالحی، به من گفتند با خط قرمزهای جدیدی که ابلاغ کردید دیگر امکان پذیر نیست و نمی‌توانیم به توافق برسیم. اما به آنها گفتم کار سختی است، ولی مطمئن باشید ما موفق می‌شویم.
رییس جمهوری ادامه داد : البته روزهای سخت و پرفراز و نشیبی بود. اما ما آن روزها را به حول و قوه الهی از سر گذراندیم. اما من هیچ‌وقت ناامید نبودم و حتی برای یک لحظه در طول ۲۳ ماه در رسیدن به موفقیت تردید نکردم.
امروز هم هیچ تردید در موفقیت این ملت ندارم و مطمئن هستم تمام مشکلات اقتصادی را این ملت حل خواهد کرد .
دکتر روحانی با اشاره به اینکه مجموعه دولت به عنوان خادمان ملت تمام مشکلات داخلی را با کمک این مردم حل خواهد کرد، خاطرنشان کرد : ما رهبر بزرگ و با کفایت و ملت منسجم و بزرگی داریم. ملت ما باهوش و با فرهنگ بزرگ است. شما دیدید که در ایام انتخابات رهبر معظم انقلاب فرمودند « اگر کسی با این نظام دلخوری دارد، کشورش را که دوست دارد پس پای صندوق بیاید»، امروز ما این رویکرد را احساس می‌کنیم .خیلی‌ها در خارج و داخل ممکن است با نظام مسأله‌ای داشته باشند اما شما ببینید همه از این توافق خوشحال هستند .
رییس شورای عالی امنیت ملی با طرح این پرسش که چه کسی از این توافق عصبانی است ؟ پاسخ داد: صهیونیست‌ها . ممکن است دو کشوری هم در منطقه پیدا شوند که ناراحت و عصبانی باشند. چنانچه اوباما گفت میلیاردها دلار خرج می‌کنند که این توافق در کنگره با مشکل مواجه شود، آنها چه کسانی هستند؟ معلوم است. اما ملت‌های منطقه همه خوشحال هستند. در همسایگان ما کشوری پیدا نمی‌کنید که خوشحال نباشد. تمام روسای کشورهایی که پس از توافق تلفنی با من صحبت کرده و یا کتبی نامه نوشتند خوشحال بودند. جز یک عده جنگ‌طلب و صهیونیست که غاصب و اشغال گر هستند.
رییس جمهور ادامه داد : ملت بزرگ ایران و همه ملت‌ها خوشحال هستند، نه از اینکه تحریم برطرف شده، بلکه بخاطر اینکه حقوق آنها تثبیت شده است . خوشحال هستند که ما با منطق بر توطئه ای که تحمیل شده بود غلبه کرده و پیروز شدیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه کار بسیار بزرگ و عظیمی تا اینجا انجام گرفته است، گفت: مسیر ما مسیری است که به توفیق در آن امیدوار و مطمئن هستیم. پیروزی در این مسیر نیازمند توکل به خداوند و اتحاد و انسجام مردم است و ملت ما اگر منسجم باشد، تحت پرچم اسلام و زیر خیمه رهبری و اعتمادش به حق باشد، پیروزی حتمی است. در این ماه رمضان شما دیدید، مردم در قرآن سرگرفتن‌ها و در مساجد چقدر برای دیپلمات‌ها و برای فرزندان خودشان دعا کردند. این ملت در صحنه اقتصاد هم قطعاً پیروز خواهد بود.
رییس جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با رفع محدودیت‌ها و باز شدن درهای کشور و آزاد شدن دارایی‌ها نگرانی واردات بی‌رویه به کشور بوجود خواهد آمد، اظهار داشت: فکر می‌کنم این نگرانی به جا است. با رهبری و دولت و نیروهای قدرتمندی که ما داریم و ارتش و سپاه و بسیج ما، نگرانی نداریم. ولی این مورد که شما گفتید جای نگرانی هست. سابقه خوبی در گذشته ما در این زمینه نداشتیم.
دکتر روحانی با اشاره به دوره زمانی که کشور درآمدهای ارزی خوبی داشت، تصریح کرد: وضع درآمد ارزی ما در سال‌های گذشته خیلی خوب بود. ۷۰۰ میلیارد دلار درآمدهای نفتی را خرج کردیم، نتیجه چه شد؟ در داخل کشور ۲ هزار بنگاه اقتصادی در اوج درآمدهای دلاری ما تعطیل شد. ۵۰۰ هزار نفر در کشور ما در اوج درآمدهای ارزی بیکار شدند. کالا را وارد کردیم و اشتغال برای دیگران درست کردیم.
رییس جمهوری ادامه داد: بعضی از کالاها را شاید چاره‌ای نباشد که ما وارد کنیم. مثلاً ما گندم نیاز داشته باشیم باید وارد کنیم. نهاده‌های کشاورزی نداشته باشیم، مخصوصاً خشکسالی باشد باید وارد کنیم. تجهیزات را باید وارد کنیم. منظور کالاهای مصرفی است که واردات آنها اشتباه است. آنجا است که اگر این تحریم لغو شود، به طور کامل دروازه‌ها باز شود و تجربه قبلی تکرار شود، ‌این مصیبت است. این جای تبریک ندارد، جای تسلیت دارد.
دکتر روحانی با اشاره به گفت و گوی خود با وزیر امور خارجه فرانسه در سفرش به تهران مبنی بر اینکه ایران بعد از تحریم به هر کشوری که حاضر باشد به این کشور سرمایه‌ و تکنولوژی بیاورد و برای صادرات مشترک، خوش‌آمد می‌گوید، خاطرنشان ساخت: آقای فابیوس هم در این دیدار گفت که من اتفاقا در پاریس به شرکت‌ها و کمپانی‌های کشورم گفتم آن دوره‌ای که قبلاً شما داشتید در ایران سپری شد. اگر می‌خواهید صرفا کالا به ایران ببرید، این دولت زیر بار نخواهد رفت بلکه شما باید سرمایه و تکنولوژی ببرید.
رییس جمهوری با بیان اینکه ما جلسات اقتصادی متعددی تا به حال داشتیم و خودم مشخصا هفته‌ای یک روز مخصوص این جلسات با تیم اقتصادی و ستاد اقتصادی گذاشته‌ام، گفت: با اجرای این توافق که در ماه‌های آینده اجرایی و عملیاتی می‌شود و تحریم‌ها کنار می‌رود و لغو می‌شود، باید حواسمان باشد؛ ورود سرمایه است. ما باید اشتغال برای جوان‌هایمان درست کنیم.
دکتر روحانی با طرح این سوال که اساسا برای چه به مذاکره رفتیم؟ اظهار داشت: بعضی‌ها فکر می‌کنند که ما رفت و آمد با خارجی‌ها را خیلی دوست داریم. این طور نیست. آن چیزی که ما می‌خواهیم اشتغال جوان‌های ما و رونق اقتصاد ماست.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه جا دارد به مردم تبریک بگویم که این توافق در آستانه برنامه ششم حاصل شد و حتماً در تنظیم برنامه ششم موثر خواهد بود، اضافه کرد: ایشان ابلاغ کردند که ما باید به دنبال رشد ۸ درصدی باشیم. البته امروز رسیدن به این هدف سخت است، ولی در سال‌های آینده باید همه تلاش کنیم. باید این دستور ایشان اجرایی و عملیاتی شود.
دکتر روحانی تصریح کرد: اگر بتوانیم رشد ۸ درصدی را محقق کنیم، در سال ۱۴۰۰، چند سال دیگر درآمد کشور ۵۹ درصد اضافه می‌شود و اگر ما بتوانیم ۲۰ سال با رشد ۸ درصد به جلو برویم، درآمد کشور ما ۴.۵ برابر می‌شود. ما باید به سمت اشتغال برای جوان‌هایمان حرکت کنیم. شما می‌دانید ۳۲ میلیون جوان ۲۰ تا ۴۰ سال در این کشور داریم.
رییس جمهوری افزود: می‌دانید ما پنجمین کشور دنیا از نظر فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی در زمینه‌های مختلف هستیم. ما قدرت بزرگی از لحاظ نیروی انسانی داریم. ما منابع انسانی و موقعیت جغرافیایی بسیار ممتازی داریم. این تحریم که کنار می‌رود باید شرایط را برای رونق اقتصادی و برای تولید آماده کنیم. قبلاً گفتم که وقتی این توافق حاصل شود، سیاست ما عوض نخواهد شد و مسیر ما همان اقتصاد مقاومتی خواهد بود.
دکتر روحانی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی، درون‌زا بودن و برون‌نگر بودن است، اظهار داشت: ما باید تولید را بالا ببریم و صادرات غیرنفتی را افزایش دهیم.
رییس جمهوری در ادامه سخنان خود با تشکر و دست‌مریزاد گفتن به منتقدین به خاطر انتقادات‌شان و با بیان اینکه از حامیان دولت نیز تشکر می‌کنم، گفت: من در اینجا مناسب است از جوان‌ها تشکر کنم. در شبکه‌های اجتماعی چه‌ها که نکردند. حتی چه انتقادهای سازنده و خوبی و چه عکس‌های زیبایی. چه گرافیک‌های قشنگی و حتی چه طنزهای فاخری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه برخی دستگاه‌های ما می‌خواستند بعضی از شبکه‌های اجتماعی را تعطیل کنند که من با این کار مخالفم، افزود: اگر مشکلی هست باید به دنبال راه دیگری باشیم. البته ما هوشمند هستیم، برای اینکه هم امنیت، هم اخلاق و هم دین مردم و جوان‌های مردم حفظ شود، اما در شبکه‌های اجتماعی کار بسیار بزرگ و عظیمی در قبل و بعد از توافق انجام شد.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه انتقاد منصفانه حق مردم است، اظهار داشت: اما تخریب، دروغ، اغراق و مبالغه، اتهام و تشویش افکار عمومی صحیح نیست و ملت ما باید مبرا باشد. ملت ما مبراست. اقلیت کمی هستند که خداوند آنها را هدایت کند. اگر می‌خواهیم در اقتصاد موفق باشیم، باید همدل و همزبان باشیم، امسال را به خوبی رهبری معظم انقلاب سال همدلی و همزبانی دولت و ملت نامیدند. همه باید همدل و همزبان باشیم و ان شاء الله به اهدافی برسیم که مورد نظر ملت ما است.
رییس‌ جمهوری در پاسخ به سوالی درباره بحرانی که بر سر آلودگی دو سانتریفیوژ وارد شده به ایران به راه افتاد و اینکه چه تدابیری اندیشیده خواهد شد تا آژانس با توجه به ماموریت راستی‌آزمایی فعالیت‌های ایران دوباره بحران‌آفرینی نکند، با اشاره به اینکه آلودگی‌ برای دو سانتریفیوژ نبود بلکه از صدها سانتریفیوژ وارد شده چند تا آلودگی داشت ، گفت : عدم آگاهی برای ما مشکل ایجاد کرد. در آژانس بین المللی انرژی اتمی یا هر نهاد بین‌المللی که وظایفی به عهده دارد، آدم‌هایی از ملیت‌های مختلف و خوب و بد وجود دارند. در حال حاضر و در مبحث شیمیایی شبیه همین پروتکل الحاقی با نام کنوانسیون شیمیایی داریم و سال‌هاست ایران کنوانسیون شیمیایی را اجرا کرده و بازرسین می‌آیند و هیچ‌وقت ما مشکلی نداشتیم و هیچ یک از اسرارمان فاش نشده است.
دکتر روحانی تاکید کرد: البته باید حواسمان جمع باشد و باید با دقت با اینها برخورد کنیم و قانون را بلد باشیم و کاملاً باید با مسایل ریز حفاظتی آشنا باشیم. در این مدت هم سازمان انرژی اتمی بر این موضوعات مسلط شده است و هم نیروهای مسلح کشور در این زمینه مطمئن شدند.
دکتر روحانی با اشاره به تجربه کره جنوبی در زمینه هسته ای، به عذرخواهی و تعهد این کشور به عدم غنی سازی اشاره کرد و گفت : ما هم اگر می‌خواستیم این کار را بکنیم پرونده‌مان همان روز بسته می‌شد. می‌گفتیم همه سانتریفیوژها را بیایید جمع کنید و اگر کسی غنی‌سازی کرده ما او را به دادگاه می‌بریم. اما کار خلافی انجام نشده بود تا مانند کره جنوبی خاطیان را به دادگاه ببریم و آن آلودگی هم از کشوری بود که آن سانتریفیوژها را به ما فروخته بود ، آلودگی در آنجا ایجاد شد.
رییس شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان ساخت : کاملاً باید دقیق باشیم و با دقت کار را به پیش ببریم و به گونه‌ای عمل کنیم که هم قانون اجرا شود و هم اسرار و عزت کشور حفظ شود.
دکتر روحانی ادامه داد : امروز یکی از چیزهایی که ما در این توافق به دست آوردیم عزت ملی است. همه دنیا امروز عزت مردم ایران را به خوبی می‌بیند و لمس می‌کند .پیروزی ما، پیروزی غرور ملی و عزت ملی ماست. مردم احساس می‌کنند با ۶ قدرت بزرگ روبه‌رو شدند، توافقی را امضا کردند که این توافق برد – برد است .ما به اهداف اصلی‌مان دست یافتیم بنابراین احساس غرور و افتخار می‌کنند. ما نیز به همه دانشمندان، حقوق‌دان‌ها و دیپلمات‌ها و به همه دانشمندان هسته‌ای و به روان پاک شهدای هسته‌ای که کار بزرگی انجام دادند و جان خود را فدا کردند درود می‌فرستیم .
رییس جمهور با بیان اینکه در این توافق موفقیت‌ ما فقط سیاسی، حقوقی و اقتصادی نیست بلکه از لحاظ فرهنگی نیز پیروز شده ایم ، یادآور شد : ما در دنیا اثبات کردیم که گفتمان تعامل پیروز است. ما چرخش گفتمانی را در منطقه و جهان بوجود آوردیم.
رییس شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: مبنای مذاکره باید احترام و تکریم باشد و نه تهدید. امروز این نتیجه حاصل شد که تکریم می‌تواند مسأله را حل کند نه تهدید و نه تحریم. ما از لحاظ گفتمانی و از لحاظ فرهنگی پیروز شدیم.ما ثابت کردیم افراط غلط و اعتدال درست است و این موفقیت بسیار بزرگی است، البته این یک نهال غرس شده است، باید از آن مراقبت و مواظبت کنیم تا به بار بنشیند و از آن میوه استفاده کنیم.
رییس جمهوری گفت : بعد از تحریم دو کار می‌توانیم بکنیم یا اینکه برای همه قرص مسکن بدهیم، یعنی بلافاصله با پول‌های آزاد شده کالا بخریم و جنس را ارزان و قیمت دلار را پایین بیاوریم، یا اینکه از این فرصت برای سرمایه‌گذاری در صنعت، کشاورزی و خدمات استفاده کنیم ما باید کار دوم را انجام دهیم .
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه مردم باید بدانند که این توافق زمینه انسداد را برمی‌دارد و شرایط را باز می‌کند، اظهار داشت: دولت حواسش جمع است که چگونه عمل کند هدف مردم ما دستیابی به منافع آنی اما مضر نیست، دنبال ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال هستند که همان درون‌زایی و برون‌نگری است.
رییس جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مردم در شرایط کنونی چه باید بکنند، مشارکت مردم را مورد تاکید قرار داد و گفت: آنچه ما خواهش می‌کنیم این است که مشارکت داشته باشند چرا که بدون مشارکت مردم به جایی نمی‌رسیم.
دکتر روحانی افزود: در جریان ۲۰ سفر استانی ۶۰۰ پروژه میانی و مهم، به دست مردم طراحی شده و الان بخشی از آن در حال اجرایی شدن است و در این ۲۰ سفر استانی ۵۰۰ نفر از کارآفرینان ایرانی مقیم خارج از کشور، با حضور در این ۲۰ استان که عده ای از آنان اهل آن استان بودند بدنبال کمک های علمی، فنی، تبلیغاتی، تجاری، اقتصادی و سرمایه‌گذاری در استان ها بودند.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: اولین انتظار ما از ایرانی‌های داخل و خارج کشور این است که تکنولوژی و سرمایه را بیاورند و انتظارم از تمام بخش‌های دولتی این است که شرایط را تسهیل کنند، باید ورود سرمایه را تسهیل کنیم، و از همه می خواهم فضا را فضای امنی کنیم . یک وزیر خارجه می‌آید نگوییم این دولت چند سال پیش فلان کار خطا را کرد و ۲۰ سال پیش فلان کار را کرد، باید از این فضای جدید استفاده کنیم که شرایط بسیار مهمی است و وقت خود را تلف نکنیم.
دکتر روحانی اضافه کرد: البته هیچ اشکالی ندارم برجام بررسی شود به هر حال مراحل قانونی دارد و ما این مراحل را طی می‌کنیم و به روزی می ‌رسیم که رسماً لغو همه تحریم‌ها اعلام می‌شود و همه مراحل قانونی را پشت سر گذرانده و اقداماتی که باید انجام دهیم را آغاز می کنیم و ان شاء‌الله ظرف حدود یک ماه اقدامات خود را انجام می‌دهیم و آژانس هم آن اقدامات را تأیید می‌کند و عملاً لغو تحریم‌ها به اجرا در می‌آید.
رییس جمهوری گفت: با لغو این تحریم‌ها، فضا عوض می‌شود، سرمایه و تکنولوژی به کشور می‌آید و شرایط عوض می‌شود و دست ما برای فروش نفت باز می‌شود. اما چنین نیست که کسی فکر کند امروز که توافق شد فردا صبح آثارش را می‌بیند، این نهال غرس شده است اما بدانند این نهال میوه می‌دهد، درست کاشته شده و به ثمر می‌نشیند .البته زمان خودش را دارد که باید سپری شود در این دوران ما باید همدل و همزبان بوده، مشارکت کنیم و در کنار هم تلاش کنیم.
دکتر روحانی بر اهمیت مشارکت و حمایت مردم تاکید کرد و گفت: ما همه جا به مردم و حضور آنها نیاز داریم و به ملت شریف ایران اعلام می‌کنم که دولت هیچ‌کجا بدون حضور مردم و حمایت مردم موفق نخواهد بود.
رییس جمهوری در ادامه این گفت و گوی تلویزیونی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما دیدگاه‌های روشنی را درباره یمن، فلسطین، عراق و افغانستان دارید در فضای جدید، آیا معادلات منطقه تغییرخواهد کرد ، اظهارداشت: ما اصولی داریم و اصول ما هیچ‌وقت تغییر نمی‌کند در این مذاکرات هم معلوم شد این اصول تغییر نکرد یعنی اصول ما می‌گفت که برای توسعه کشور نیاز به غنی‌سازی داریم و روی آن می‌ایستیم، نیاز به تحقیق و توسعه داریم و رآکتور اراک را تکمیل خواهیم کرد و فردو به همین دلیل باید باز باشد و باز ماند. روی اصول مان در منطقه هم می‌ایستیم اما حتماً توافق، فضای جدیدی را برای حل سیاسی و سریع‌تر مسایل ایجاد می‌کند.
دکتر روحانی تصریح کرد: راه‌حل نهایی در یمن و سوریه سیاسی است و برای اقداماتی که انجام می‌شود فضا تسهیل می‌شود و اصول ما هم سر جای خود محفوظ خواهد ماند./انتهای پیام

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید توسط تیم مدیریت در «گیلان پیام» منتشر می شود.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.