×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سرخط خبرها

امروز : چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲
دسترسی ۶۶ درصد جمعیت دنیا به اینترنت درسال ۲۰۲۲

گیلان پیام/به گزارش پیوست، طبق گزارش اتحادیه بین‌المللی مخابرات رشد استفاده از اینترنت در اولین سال همه‌گیری کرونا بیش از ۱۰ درصد بود که بیشترین افزایش در این دهه به حساب می‌آید. کشورهای با درآمد متوسط و پایین نیز رشد ۱۵ درصدی را شاهد بودند. عامل اصلی این افزایش استفاده، نیاز به دسترسی به اینترنت و خدمات در وضعیت قرنطینه بود، مثل ویدئوکنفرانس یا آموزش، خرید آنلاین، دسترسی به خدمات عمومی و همچنین مشاوره آنلاین با پزشک.
اتحادیه بین‌المللی مخابرات در فصل «چشم‌انداز پهن‌باند: امر معمول جدید» از گزارش «تسریع پهن‌باند برای تحقق واقعیت‌های جدید» که نتیجه کار مشترک اتحادیه جهانی مخابرات و یونسکو است، روندهای جدید اتصال دیجیتالی از جمله دسترسی به اینترنت و وضعیت استفاده در دوره بعد از همه‌گیری را بررسی کرده‌ است.
دسترسی به اینترنت: متوسط سرعت جهانی

متوسط سرعت دانلود و آپلود در ژانویه ۲۰۱۹، ۱۰۰ مگابیت در هر ثانیه بود که با آغاز قرنطینه‌های سراسری از مارس و مه ۲۰۲۰ افزایش یافت و در نوامبر ۲۰۲۰ به حدود ۱۴۰ مگابیت رسید.
متوسط سرعت آپلود و دانلود در جهان
به گزارش اتحادیه بین‌المللی مخابرات، یک خانواده چهارنفره نیاز به سرعت دانلود حدوداً ۱۰۰ مگابیت در ثانیه و سرعت آپلود ۳۵ مگابیت در ثانیه دارند تا ویدئوکنفرانس‌های باکیفیت برگزار کنند، در حالی که فقط برای یک نفر سرعت دانلود و آپلود ۲۵ و ۵ مگابیت‌ در ثانیه جواب می‌دهد.
بسیاری از خانوارها در دوره همه‌گیری مشکل سرعت اینترنت داشتند. تقریباً ۶۰ درصد از خانوارهای با درآمد پایین در ایالات متحده آمریکا گزارش دادند که پهن‌باندشان در همه‌گیری، کیفیت لازم برای انجام کارهایشان را نداشته است. به گزارش اتحادیه بین‌المللی مخابرات به نقل از FCC، میزان شکایت‌ها از سرعت پهن‌باند در موج اول کرونا ۱۷۶ درصد افزایش یافت.
در نتیجه چنین وضعیتی، مساله پهن‌باند به موضوعی مهم در سیاست‌گذاری بسیاری از کشورها تبدیل شد. مثلاً اتحادیه اروپا هدف ۱۰۰ مگابیت سرعت در هر ثانیه برای همه خانوارهای این منطقه و پوشش سراسری ۵G را جزو اهداف خود تا ۲۰۳۰ بیان کرد.
در کنار اشاره به دسترسی ۶۶ درصدی مردم دنیا به پهن‌باند اینترنت، باید به این مساله نیز توجه کرد که این ارقام، سرعت‌های متوسط جهانی هستند و در این میان، بیش از نیمی از خانوارها دسترسی به اینترنت باکیفیت برای ویدئوکنفرانس ندارند. از سوی دیگر تفاوت آشکاری در وضعیت دسترسی گروه‌های پردرآمد و کم‌درآمد مشهود است.

همچنین سرعت پهن‌باند همراه در کشورهایی با درآمد پایین و متوسط از جمله خاورمیانه، آفریقای شمالی و جنوب صحرای آفریقا، بیشتر از پهن‌باند ثابت است.
جادوی نرم‌افزارهای برشبکه (OTT)
در روند دیجیتالی‌سازی جامعه، خدمات جدید از جمله خدماتی که نرم‌افزارهای بر شبکه یا OTTها (Over-the-top media service) ارائه می‌دهند توسعه بیشتری می‌یابند.
بر اساس گزارش Axon Partners که در مه ۲۰۲۲ منتشر شد، پلتفرم‌های ویدئویی، اجتماعی و بازی‌ها بیش از ۷۰ درصد ترافیک جهانی را به خود اختصاص دادند.
سهم OTTها و خدمات مختلف‌شان از ترافیک اینترنت و خدمات جهانی در سال ۲۰۲۱

Axon Partners همچنین پیش‌بینی می‌کند رشد استفاده از اینترنت متوقف نشود و متوسط استفاده ماهانه کاربر در سال ۲۰۲۳ به ۱۶.۲ گیگابایت برسد که در قیاس با رقم ۸.۵ گیگ ۲۰۲۱، میزان قابل توجهی است. افزایش رشد استفاده از داده نتیجه پخش ویدئویی آنلاین و همچنین بازی‌های آنلاین است. از طرف دیگر، دسترسی به اینترنت پرسرعت از جمله فیبر و ۵G استفاده را افزایش می‌دهد.
کووید-۱۹ پهن‌باند را به پیش راند
کووید-۱۹ یکی از بزرگ‌ترین اتفاق‌های تاثیرگذار بر ماهیت پهن‌باند بود که بر سرعت، استفاده از داده و مقرون‌به‌صرفه بودن تاثیر گذاشت. همه‌گیری همچنین شکاف دیجیتالی را عمیق‌تر کرد و نشان داد چطور عدم دسترسی میلیون‌ها نفر به اینترنت، باعث محرومیت آنها از خدمات عمومی یا آموزش شده و چگونه دسترسی به اینترنت برای بقیه، وضعیت را برایشان بهبود بخشیده است.
منبع: ITU

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید توسط تیم مدیریت در «گیلان پیام» منتشر می شود.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.