×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سرخط خبرها

امروز : چهارشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۳
فرماندار شهرستان رشت در نخستین جلسه شورای اداری شهرستان رشت :  باید با تفکر جهادی در صحنه حضور یابیم تا بتوانیم شاخص‌ها را برای آرامش و آسایش مردم بالا ببریم

 

سیدمحمد احمدی در نخستین جلسه شورای اداری شهرستان رشت در سالجاری که با حضور نماینده ولی فقیه استان برگزار شد، ضمن قدردانی از حضور مردم ولایتمدار و روزه دار در راهپیمایی روز قدس، اظهار کرد: نعمت و سایه ولایت از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش گیلان پیام، فرماندار شهرستان رشت با بیان اینکه به صورت حرفه‌ای به این شهرستان نگاه نشده، افزود: نمایندگان شهرستان رشت در مجلس با ارتباطاتی که دارند برای شهرستان اعتبار جذب می‌کنند، با توجه به اینکه شهر رشت حدود ۷۰۰ هزار جمعیت، ۱۲ نقطه حاشیه نشین و ۱۶ نقطه پرخطر دارد در معرض آسیب‌های اجتماعی می‌باشد که با چنین شرایطی نیازمند توجه بیشتری است.

وی کشاورزی را یکی از مهمترین محورهای توسعه شهرستان دانست و گفت: از ۲۳۸هزار هکتار زمین‌های شالی حدود ۶۴ هزارهکتار آن معادل ۲۷ درصد در شهرستان رشت قرار دارد.

احمدی گفت: در بحث کشاورزی می بایست به سمت توسعه برویم که صرفه جویی در مصرف آب یکی از اهداف مهم طرح تجهیز و تسطیح اراضی کشاورزی است. از ۶۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی توانستیم کمتر از ۱۸ درصد حدود ۱۱ هزار هکتار را تجهیز و تسطیح کنیم.

فرماندار شهرستان رشت تصریح کرد: در حال حاضر میانگین مصرف آب برای یک هکتار ۱۲ هزار مترمکعب است که با اجرای طرح تجهیز می‌توانیم این میزان مصرف را به ۶ تا ۸ هزارمترمکعب تقلیل دهیم.

وی با بیان اینکه ۳۹ درصد شاغلین بخش کشاورزی استان در شهرستان رشت فعالیت دارند، افزود: می بایست امکان کشت دوم را فراهم کنیم.

احمدی با بیان اینکه شاخص اغلب زیرساخت‌ها در شهرستان کمتر از حد نرم استانی یا کشوری است، گفت: در راه روستایی میانگین راه روستایی کشور ۶۱ درصد و میانگین راه روستایی استان ۵۲ درصد است، میانگین راه روستایی شهرستان رشت تا آخر سالجاری به ۵۴ درصد می‌رسد که قابل قبول نیست. در آب شرب روستایی بسیاری از روستاهای ما از آب شرب سالم برخوردار نیستند و میانگین بهره مندی ما کمتر از ۶۰ است؛ در بحث برق ۸۵۰۰ کیلومتر شبکه داریم که برای شهرستان رشت با این جمعیت بسیار نامناسب است.

وی ادامه داد: باید با تفکر جهادی در صحنه حضور یابیم تا بتوانیم این شاخص‌ها را برای آرامش و آسایش مردم بالا ببریم.

فرماندار شهرستان رشت یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دولت را اشتغالزایی عنوان کرد و گفت: در استان گیلان و کشور سیاستی اتخاذ شد تا از دو منبع بتوانیم تسهیلات اشتغالزایی ارزان قیمت را در اختیار متقاضیان قرار دهیم و در این راستا سامانه «کارا» طراحی شد.

احمدی اضافه کرد: در شهرستان رشت قریب به ۳۱۵ میلیارد تومان پرداخت تسهیلات پیش بینی شده است که از این مبلغ ۲۲۲ میلیارد تومان برای طرح‌های فراگیر و ۹۳ میلیارد تومان آن برای طراح اشتغال روستایی است، حدود ۶۵ درصد اعتبارات در بخش روستایی و ۲۵ درصد اعتبارات هم در بخش فراگیر جذب شده است.

وی در ادامه گفت: همه کار ما پل سازی و ساخت جاده نیست بلکه رسالت فرهنگی هم داریم، دیدار با خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان از دیگر وظایف ماست.

فرماندار شهرستان رشت تصریح کرد: با توجه به اینکه فصل ثبت‌نام دانش‌آموزان فرارسیده، هیچگونه وجوه غیرقانونی از اولیا دریافت نشود و همچنین مدیران حق ندارند خارج از ضابطه نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

در ادامه نماینده ولی فقیه در گیلان گفت: خدارا شاکریم در سایه حکومتی زندگی می‌کنیم که مسئولانش تعهد به خدمت دارند.

وی اظهار کرد: طی مراسم افطاری که مسئولان نظام در محض نماینده معظم ولی فقیه بودند ایشان فرمودند “باید همواره به صورت جدی روی پای خود بایستیم.”

نماینده ولی فقیه در گیلان افزود: برجام را سراسر سیاه نمایی نمی‌کنیم زیرا از جمله آثار خوبش این بود تا نسل چهارم انقلاب هم به این باور برسند که آمریکا بدعهد است و به آنان اثبات شد که آمریکا خوی ستیزه جویی دارد.

وی گفت: عده‌ای هم در داخل به برجام دلبسته بودند به این باور رسیدند که خبری نیست، ما همواره در همه بخش‌ها نیاز به صنعت هسته‌ای داریم.

آیت‌الله فلاحتی خطاب به مدیران شهرستان رشت تاکید کرد: شما باید قاطعانه حرف بزنید و تصمیم‌گیری کنید و فقط ایده پرداز نباشید، ایده پردازی برای کلاس و دانشگاه است و در عرصه میدانی تصمیم‌ها و ایده‌ها باید عملیاتی شود.

امام جمعه رشت با بیان اینکه در تصمیم گیری قاطع باشید، تصریح کرد: هر نهادی باید اتاق فکر داشته باشد تا حرکت حال و آینده را بررسی و برنامه ریزی کند.

نماینده ولی فقیه در گیلان گفت: در مسئله آب هم باید کشاورز را آگاه کنیم زیرا آنها تاکنون به صورت سنتی کشاورزی کرده‌اند که امروز روش سنتی پاسخگو نیست، کشاورزان را توجیه کنید تا در بازه زمانی خاص به صورت هماهنگ اقدام به خزانه گیری کنند تا در مراحل بعدی دچار کمبود آب نشوند.

وی با اشاره به اینکه همه باید تلاش کنیم تا از بحران موجود بدون دغدغه عبور کنیم، افزود: با وجود ۱۵۰ تالاب کوچک و بزرگی که در استان داریم، می‌توانیم دو ماه قبل از شروع کار کشاورزی آب‌ها را در این تالاب‌ها جمع کنیم و در مواقع مورد نیاز به تامین اراضی کشاورزی بپردازیم.

آیت‌الله فلاحتی با بیان اینکه استان گیلان ظرفیت بالایی در گردشگری و بومگردی دارد، می‌توانیم در این زمینه هم رشد داشته باشیم، گفت: از لوشان که وارد استان می‌شویم تا آستارا که آخرین نقطه گیلان است، مناظر و طبیعت‌ مختلف برای تفریح وجود دارد که باید برای ساماندهی این مناظر گردشگری اقدام عملی صورت گیرد و محلی برای اشتغالزایی جوانان این استان باشد.

امام جمعه رشت تصریح کرد: اما فقط گردشگری محور اقتصادی نیست زیرا روزی در این استان صنایع تبدیلی و ابریشم حرفی برای گفتن داشتند که امروز به بن بست رسیده‌اند. پرورش دام و طیور، ماهیان و ماکیان از دیگر ظرفیت‌های گیلان هستند که می‌توانند باعث رونق اقتصادی در استان شوند.

نماینده ولی فقیه در گیلان افزود: دانشجوی ما باید کارآفرین باشد نه اینکه با مدرک دکترا و فوق لیسانس در پی کار باشد.

وی تاکید کرد: بخش خصوصی باید تقویت شود، متاسفانه هنوز فرهنگ تقویت بخش خصوصی و حمایت از سرمایه گذار در کشور ما به درستی نهادینه نشده است.

آیت‌الله فلاحتی با بیان اینکه تولیدکنندگان داخلی باید محصولات با کیفیت بالا تولید کنند، خاطرنشان کرد: الان باید محصولات تولیدی‌مان نظیر برنج و چای را در قالب بسته بندی‌های زیبا عرضه کنیم.

وی با بیان اینکه باید به شهرستان رشت به عنوان مرکز استان توجه بیشتری شود، تصریح کرد: در حاشیه شهرستان رشت، روستاها و بخش‌هایی وجود دارد که مردم از آب آشامیدنی سالم بی بهره هستند لذا ضروری است تا به اطراف شهرستان رشت هم توجه ویژه شود.

امام جمعه رشت خاطرنشان کرد: از استانداری خواستم که در برنامه‌ریزی عزل و نصب‌های استان اتاق فکری از مجموعه مسئولان با حضور استاندار، نمایندگان مجلس، نماینده ولی فقیه در استان، نمایندگان قضایی و انتظامی و… داشته باشند تا دغدغه‌های موجود در این زمینه حل شود.

نماینده ولی فقیه در گیلان گفت: نمایندگان ما در مجلس شورای اسلامی یکصدا باشند، یکصدا حرف زدن بسیاری از مشکلات استان را حل می‌کند. هدف ما این است با خدمت به مردم نام خوش بجا بگذاریم.

آیت‌الله فلاحتی تصریح کرد: مسئولین نظارت بر زیرمجموعه‌شان را تقویت کنند زیرا اگر رانشی اتفاق بیافتد، عملکرد همه زیر سوال می‌رود.

امام جمعه رشت افزود: اولین امر برای من ایجاد همگرایی بین مسئولان در استان است، با وجود  طبف‌های سیاسی و جناحی مختلف باید در تصمیم گیری برای مردم متحدانه خدمت کنیم./انتهای پیام

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید توسط تیم مدیریت در «گیلان پیام» منتشر می شود.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.