×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سرخط خبرها

امروز : دوشنبه, ۱۳ آذر , ۱۴۰۲
از ۶۴ پژوهشگر برتر حوزه سلامت در گیلان تقدیر شد

 

مراسم بزرگداشت هفته پژوهش به همت دانشگاه علوم پزشکی گیلان و با حضور مقامات کشوری، استانی، ریاست، مسوولان و اساتید دانشگاه علوم پزشکی گیلان و پژوهشگران حوزه سلامت، در رشت برگزار شد و طی آن از ۶۴ پژوهشگر برتر حوزه سلامت در گیلان تقدیر شد .

به گزارش گیلان پیام، دکتر علی نوبخت – نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: یکی از دستاوردهای بعد از انقلاب دانشگاه علوم پزشکی گیلان، تربیت متخصصین در ۹ رشته تخصصی پرکاربرد است که همین مساله باعث کاهش وابستگی به طبابت کشورهای بیگانه شد. وی با اشاره به جایگاه مهم دانشگاه ها در کشور افزود: دانشگاه ها در بهتر شدن وضعیت جامعه نقش مهمی دارند و نیازمند پویایی مراکز آموزش عالی در سیاست گذاری های کلان هستیم چرا که دانشگاه در هر جامعه ای می تواند موجب اعتلای آن جامعه شود.

دکتر شاهین آخوند زاده – قائم مقام معاون تحقیقات در مورد پژوهش گفت: اساس پژوهش، تمرین و مانور است و پژوهش به انسان اعتماد به نفس می دهد. وی در رابطه با دستاوردهای پژوهشی در سال های اخیر اظهار داشت: ایران طی ۵ سال گذشته در حوزه پژوهشی رشد خوب و قابل توجهی در عرضه ملی و بین المللی داشته و از نظر کیفیت مقالات و پژوهش های انجام شده در رتبه ۱۶ دنیا و از نظر کیفیت مقالات در منطقه در رتبه اول قرار دارد.

آخوندزاده با اشاره به چهل سال تولیدات علمی ایران در علوم سلامت و زیست پزشکی، افزود: در سال ۲۰۱۶ میلادی برای اولین بار در تعداد مقالات، کشور اول منطقه شدیم و در سال ۲۰۱۷ نیز از نظر تعداد مقالات در ISI همین رتبه را کسب کردیم.

قائم مقام معاون وزیر بهداشت با بیان این که در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ از نظر استنادات و کیفیت مقالات نیز در منطقه، اول هستیم، اظهار داشت: در سال ۲۰۱۷ تعداد مقالات ما به ۵۵ هزار و ۸۸۹ و تعداد استنادات ما نیز به ۸۴ هزار و ۹۵۵ رسیده است.

دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک – رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان: تفکر علمی دارای زیر ساخت ها و بنیان های خاصی است و یک اصولی دارد که در صورت اجرای اصولی، سبب می شود تا پیشرفتی در حوزه علوم صورت بگیرد و در زندگی هیچ کس هیچ چیز نمی تواند با ارزش تر از این باشد که یک آجر کوچک به بنای رفیع علم اضافه کند، بنایی که روز به روز در حال مرتفع تر شدن و بلندتر شدن است و تک تک آحاد جامعه می توانند از مزایای آن استفاده کنند.

وی تاکید کرد: نقش دانشگاه ها جاری و ساری ساختن اصول تفکر علمی، است و تمرین آن انجام همین تحقیقات علمی و کاربردی است که فرصت های لازم را در اختیار افرادی که می خواهند در مسیر علمی گام بردارند قرار می دهند.

وی ادامه داد: اکنون که این ظرفیت در کشور ما وجود دارد، ما این امر را جز رسالت خود می دانیم که در مسیر توسعه کشور گام برداریم. دکتر یوسف زاده چابک با اشاره به مسیر رو به توسعه دانشگاه علوم پزشکی گیلان تاکید کرد: از دانشگاهی شروع کردیم که تا قبل از سال ۹۵ حتی یک شرکت دانش بنیان نداشت و اکنون بیش از ۳۰ شرکت دانش بنیان و ۱۲۰ هسته فناور دارد که همه این اتفاقات ظرف مدت کمتر از دوسال به انجام رسیده است. داشتن یک سوم هسته های فناور استان ظرف مدت کمتر از دوسال نشانی از این ظرفیت عظیم دارد، ما برای یک افق ۱۰ ساله برنامه ریزی کرده ایم و خوشبختانه ظرف مدت کمتر از دوسال به دستاورد های خوبی دست یافته ایم .

وی با اشاره به حرکت های جدید علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، گفت: مجتمع فناوری های پیشرفته پزشکی با کار گروه های، ژنتیک، سلول های بنیادی و علوم اعصاب را در محل ساختمان غذا و دارو راه اندازی کرده ایم و علاوه بر مرکز رشد، مجتمع فناوری های پیشرفته پزشکی، طی دو ماه اخیر سه مرکز رشد را به صورت همزمان در دانشکده دارو سازی، دانشکده بهداشت و دانشکده پیراپزشکی شرق گیلان راه اندازی کرد و محصولات شرکت های دانش بنیان ما که بعضا قابلیت عرضه بین المللی هم دارند در حال تجاری سازی هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پایان گفت: امروز این توفیق را خواهیم داشت که ۳ تن از فرزندان گیلان زمین  که هر کدام طلایه دار علمی و از اساتید برجسته در سطح کشور هستند، به عنوان اساتید افتخاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان معرفی کنیم و امیدوار هستم با وجود این الگو های ارزشمندی که در کنار ما قرار می گیرند، روند حرکت ما شتاب فزاینده تری به خود بگیرد.

دکتر شادمان نعمتی – معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان اظهار داشت: از جمله تفکرات جاری در معاونت تحقیقات، تفکر پرهیز از روزمرگی، پرهیز از انجام کارهای غیرفاخر، تفکر «کارهای تیمی و بین الملل» ، تفکر«حل مساله»، تفکر «ریل گذاری»، تفکر پژوهشی، تفکر فناورانه و کارآفرینی، تفکر  تفکر جذب گرانت است. معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه تصریح کرد: شاخص های علم سنجی دانشگاه، پیشرفت بسیار خوبی داشته و در حال حاضر ۱۶ نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه دارای H-index بالای ۱۰ و تعداد ۱۰۱ نفر نیزH-index بالای ۵ دارند که این موضوع بیانگر این است که فرهنگ پژوهش در دانشگاه علوم پزشکی گیلان نهادینه شده است.

دکتر نعمتی گفت: از دستاوردهای معاونت تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۹۷، می توان به کسب موافقت و استقرار آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه، کسب موافقت اصولی مرکز تحقیقات آموزش پزشکی، کسب موافقت قطعی مرکز تحقیقات سلولی ملکولی، استقرار سامانه جامع پژوهشیار و برگزاری اولین استارت آپ ویکند سلامت شمال کشور، اولین سمینار ملی تخصصی اخلاق در پژوهشهای زیست پزشکی و همچنین اولین سمینار منطقه ای سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی شمال کشور اشاره کرد. وی کسب رتبه اول در اخلاق و رجیستری و نیز رتبه دوم در محور زیرساخت پژوهش دانشگاه های تیپ دو و همچنین کسب رتبه ۱۳ حوزه فناوری سلامت دانشگاه در کل دانشگاه های کشور را از دیگر دستاورد های معاونت تحقیقات و فناوری در سال ۹۷بیان کرد و گفت: مسأله زیر ساخت پژوهشی در دانشگاه ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه، سیاست های سال جدید در بخش تحقیقات را افزایش کمیت و کیفیت طرح ها، دقت درAffiliation های رسمی مراکز، دقت در انتخاب مجلات، فرهنگ نشر مقالات در مجلات Q1-2 و مدیریت Citation ها، ارائه کارنامه پژوهشی به کلیه اعضائ هیأت علمی دانشگاه، تدوین و تصویب آیین نامه Post Doc دانشگاه علوم پزشکی گیلان، تدوین و تقدیم گرانت های مختلف هیات علمی، هیات علمی جوان، پژوهشیار زبده به پژوهشگران دانشگاه عنوان کرد و افزود: تقدیم لوح با درج در پرونده به اعضای هیات علمی دانشگاه که در سال، بیش از ۳ مقاله اسکوپوس و بالاتر تولید کرده و بیشترین و با کیفیت ترین داوری مقالات، طرح ها و کتب دانشگاه را داشته اند، از دیگر سیاست های معاونت تحقیقات در سال جاری می باشد.

دکتر نعمتی خاطر نشان کرد: سه گراند پروژه در معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه در دست اقدام است که این سه پروژه شامل: تدوین نقشه جامع علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان، استقرار و تکمیل چرخه فناوری سلامت در دانشگاه و دفتر ارتباط صنعت و دانشگاه می باشد. وی بیان داشت: در حال حاضر در مرکز رشد فناوری های سلامت دانشگاه، بیش از ۴۲ هسته و واحد فناور و ۶ شرکت دانش بنیان استقرار دارد و همچنین بیشتر از ۲۰ محصول آماده تجاری سازی بوده و بالغ بر ۶۰ نفر نیز اشتغال زایی ایجاد نموده است.

این مراسم به همت معاونت تحقیقات وفناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد و طی آن ۶۴ پژوهشگر برتر حوزه سلامت در گیلان تقدیر شد./انتهای پیام

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید توسط تیم مدیریت در «گیلان پیام» منتشر می شود.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.