×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سرخط خبرها

امروز : پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳
حفظ همدلی و وحدت در شوراهای اسلامی برای خدمت به شهروندان و توسعه محلی/ تأمین منابع مالی پایدار و تقویت مشارکت اجتماعی، ارکان اصلی در مدیریت شهرهاست

گیلان پیام/ مراسم آغاز به‌کار اعضای ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر شهرستان رشت، با حضور استاندار گیلان و رئیس کل دادگستری استان در سالن غدیر استانداری و در ارتباط تصویری با دیگر شهرستان‌ها برگزار شد.
دکتر ارسلان زارع در این مراسم با اشاره به صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) در نهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۸ که منتج به تثبیت در قانون اساسی و تأسیس نهاد شوراهای اسلامی شد، اظهار داشت: شوراها در حقیقت تبلور خواسته‌های مردم‌سالارانه ملت ایران و از جلوه های مردم‌سالاری دینی در کشورمان هستند که با تلاش وافر و پشتکار جدی خود می‌توانند در آبادانی و توسعه شهر، روستا و نیز بالندگی کشور نقش آفرینی مؤثری داشته باشند.
نماینده عالی دولت در گیلان با قدردانی از مردم آگاه استان که با وجود تبلیغات و هجمه‌های دشمنان ملت و نظام اسلامی با فهم و شعور در انتخابات شرکت کردند و نیز تقدیر از دست اندرکاران برگزاری مطلوب انتخابات افزود: از امروز که با تحلیف به عنوان عضو رسمی شورای اسلامی شناخته شده اید؛ حفظ همدلی و وحدت در شوراهای اسلامی شهر و روستا برای خدمت به شهروندان و توسعه محلی می تواند اولین پاسخ به امید، اعتماد و رأی مردم باشد.
وی همچنین به همراهی و همکاری خوب هیات های نظارت شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی ، رئیس کل دادگستری استان و همکاران مجموعه قضایی در برگزاری فرآیند انتخابات در گیلان و صیانت از آرای مردم اشاره و خاطرنشان کرد: علیرغم وجود دغدغه کرونا، این انتخابات به فرموده رهبر معظم انقلاب، حماسی و آبرومند برگزار شد.
استاندار گیلان با بیان اینکه شهرداری ها به عنوان موسسه های عمومی غیردولتی خودگران بوده، تأمین منابع مالی پایدار و حفظ روحیه انسجام و مشارکت اجتماعی را دو رکن اصلی در مدیریت شهرها دانست و افزود: در این راستا، شوراها و شهرداری‌ها با حمایت و پشتیبانی دولت و استفاده از تجربیات گذشتگان و اقشار به سمت ارتقاء فرهنگ شهروندی حرکت کنند.
وی با بیان اینکه در جایگاه‌های مهمی مانند شورای شهر باید با توکل به باری تعالی، رعایت تقوا، پاکدستی، روحیه انقلابی، تفاهم، انگیزه، پشتکار و خلوص نیت، تنها به دنبال خدمت در راستای منافع مردم بود، گفت: حرکت در این مسیر، نیازمند آگاهی و رعایت کامل قوانین و مقررات و نیز اهتمام جدی به ادای وظیفه‌ای‎ست که مطابق قانون، بر عهده منتخبان مردم و اعضای شوراها گذاشته شده است.
استاندار گیلان این نکته که همه مسئولان در گام دوم انقلاب یکصدا و همدل به دنبال خدمت به مردم هستند و هدفی جز توسعه استان و شهرشان ندارند را نویدبخش تحولی بزرگ دانست و اظهار داشت: مسئولان باید در زمان ایفای مسئولیت خود، دست در دست هم قرار دهند تا منشأ خدمات برای مردم باشند.
وی افزود: توجه به مبلمان شهری، احیاء بافت‌های فرسوده و اهمیت آن در بهبود سیمای شهر و آرامش شهروندان یک ضرورت است که باید به صورت محله‌ای و البته بر مبنای طرح‌های تفصیلی، احیاء شوند و با توجه به ظرفیت پشتوانه ای دولت، آماده همکاری در این زمینه هستیم.
دکتر زارع حفظ محیط زیست، توسعه فضای سبز، انطباق معماری و شهرسازی بر اصول علمی و الگوهای بومی، توجه به امور فرهنگی در مسیر ارتقاء نشاط و همبستگی اجتماعی، تقویت سرمایه ارزشمند اعتماد عمومی، بهسازی حیات جمعی و فرهنگی جامعه، همکاری منسجم با دستگاه‌ها و نهادها، توسعه حمل و نقل عمومی و پرهیز از اختلافات را از توصیه‌های مؤکد خود به شوراهای اسلامی عنوان کرد.
وی اهتمام به مقابله با فساد، ایجاد شفافیت و مسدود کردن زمینه‌های آن را جزء انتظارات مردم از شوراهای اسلامی و شهرداری‌ها در دوره جدید مدیریت شهری دانست و گفت: اقدامات خوبی در توسعه دولت الکترونیک شکل گرفته که برای ارتقاء این بخش در شهرداری ها به ویژه مرکز استان نیز گام های موثری برداشته شده است.
وی با تأکید بر اینکه شوراهای اسلامی در جهت حفظ اعتماد و امانت شهروندان و در مقابل پذیرش این مسئولیت باید با انجام وظایف قانونی و تحقق وعده و برنامه‌هایی که به مردم داده‌اند، تلاش و کوشش را وجهه همت قرار دهند، تصریح کرد: آبروی کشور و استان در گرو مبارزه قاطعانه و عمومی علیه فساد در دستگاه‌های عمومی و اجرایی است.
وی به تأکید رهبر معظم انقلاب در مراسم تنفید حکم ریاست جمهوری آیت الله دکتر رئیسی مبنی بر مغتنم شماردن فرصت‌ها، تسریع در انجام فرآیندها و شروع به کار اشاره و خاطرنشان کرد: در مسیر تعیین هیأت رئیسه، تشکیل کمیسیون ها و تصمیم به‌موقع برای تعیین و تکلیف انتخاب شهردار یا سرپرست شهرداری، زمان از دست نرود.
نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت توجه به امر آموزش نیروهای انسانی شهرداری ها و همچنین اشراف شوراهای اسلامی شهر و روستا به قوانین تأکید کرد و افزود: امروزه در شهرها و البته برخی مناطق روستایی، شاهد ساخت بناهایی هستیم که فاقد هویت بومی و محلی هستند و در معماری آنها اثر چندانی از تمدن اسلامی و ایرانی به چشم نمی‌خورد که هدایت بخشی شوراها می‌تواند بسترساز تحول برای حفظ هویت و اصالت شهرها و روستاها باشد.
وی با بیان اینکه اداره شهر باید به مردم واگذار و دولت و شهرداری‌ها، تسهیلات و زمینه را برای حضور بخش خصوصی فراهم کنند، اظهار کرد: اقدامات خوبی در دوره شورای پنجم برای بهره مندی از ظرفیت سرمایه گذاران شکل گرفت اما باید این مسیر بیش از گذشته استمرار پیدا کند.
استاندار گیلان بر ضرورت چابکی شهرداری ها و نیز تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام و ارائه خدمات به شهروندان از محل منابع ارزش افزوده تأکید و اضافه کرد: هنر این است که مجموعه دستگاه‌های مسئول با اتکا به منابع غیردولتی نسبت به رفع نیازهای شهر اقدام نمایند.
دکتر زارع ضمن تشکر و قدردانی از شوراهای اسلامی روستاها و شهرهای گیلان در دوره پنجم و تبریک به منتخبان مردم شریف و عزیز گیلان در شوراهای اسلامی شهر و روستا، برای آنان در انجام وظایف قانونی آرزوی توفیق و سربلندی کرد.
رییس کل دادگستری گیلان نیز در این مراسم به تشریح عوامل موثر در شکل گیری تخلف و انحراف در روند مدیریت شهری پرداخت و بیان کرد: بسیاری از تخلفات در حوزه عملکرد شوراها به عدم آگاهی از قانون و الزام به آن، نشات می گیرد و این نقصان مهم باید در دوره جدید از سوی منتخبان شوراها برطرف شود.
حجت الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی با بیان اینکه عدم آگاهی از قانون رافع مسئولیت تصمیم گیران در شورا نخواهد بود، اضافه کرد: دستگاه قضا در صورت مشاهده چنین انحرافی، برای دفاع از حقوق عامه وارد عمل می شود و خسارات ناشی از تصمیمات اشتباه و ناآگاهانه را از متخلفان خواهد گرفت.
وی همچنین از منتخبان جدید شوراهای اسلامی در سراسر استان خواست ضمن انتخاب شهرداری متخصص و کارآمد، نظارت بر روند مدیریت شهری را تقویت و عمده ترین وظایف شهردار را بطور مستمر در حوزه های مختلف، احصاء کنند تا روند بهره وری در مدیریت شهر ارتقاء یابد.
عباس صابر معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان، مسعود کاظمی مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری و علی فتح اللهی فرماندار شهرستان رشت نیز هر یک در سخنانی به تشریح راهکارهای تامین مدیریت پایدار در شهرداری ها و روند برگزاری ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی در گیلان پرداختند و نظرات خود را در خصوص لزوم تفکیک اخلال و نظارت در روند مدیریت شهر، بهره گیری از ظرفیت های اجتماعی و دیدگاه نخبگانی در برنامه ریزی شهری و بهبود مبلمان شهر بیان کردند.
با اجرای مراسم تحلیف اعضای منتخب ششمین دوره ی شوراهای اسلامی، فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا در گیلان از امروز رسما آغاز شد.
در ابتدای این مراسم اعضای شوراهای اسلامی شهرهای استان آیین تحلیف در برابر قرآن کریم برگزار و سوگندنامه را قرائت کردند./انتهای پیام

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید توسط تیم مدیریت در «گیلان پیام» منتشر می شود.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.