×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سرخط خبرها

امروز : جمعه, ۲۲ تیر , ۱۴۰۳
فعالیت ۱۸۱ نشریه و ۳۴ پایگاه خبری در گیلان/ سایت های فاقد مجوز زودتر اقدام کنند

åãÇíÔ ÊÌáíá ÇÒ ÎÈÑäÇÑÇä ÇÓÊÇä íáÇä ۱۵ ãÑÏÇÏ ۹۴ ÏÑ ÑÔÊ ۱۰

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه چتر حمایتی این اداره کل فقط بر سر پایگاه های خبری دارای مجوز گسترده است، از سایت های فاقد مجوز خواست که زودتر اقدام کنند.به گزارش گیلان پیام ،به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، دکتر فاضلی در همایش تجلیل از خبرنگاران استان گیلان ابراز کرد: خدا را شاکرم که برای دومین سال خدمتگزار خدمتگزاران شفافیت جامعه هستم.

وی با اشاره به ذهنیت مثبت دکتر انتظامی معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از گیلان، اظهار کرد: این ذهنیت به واسطه فعالیت اهالی رسانه و خبرنگاران استان شکل گرفته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اظهار کرد: مطابق آخرین آمار، گیلان با داشتن ۱۸۱ نشریه از لحاظ تعداد کل نشریات دارای رتبه ششم کشور است که در روزنامه رتبه چهارم، هفته نامه رتبه سوم و پایگاه های خبری رتبه چهارم را داراست.

* فعالیت ۳۴ پایگاه خبری تحلیلی دارای مجوز در گیلان

فاضلی در خصوص فهرست درخواست های مجوز نشریات در استان نیز تصریح کرد: ۴ درخواست روزنامه، ۷ هفته نامه، ۴ دوهفته نامه، ۱۱ ماهنامه، یک دوماهنامه و یک دوفصلنامه در دست بررسی داریم.

وی با اشاره به فعالیت ۳۴ پایگاه خبری تحلیلی دارای مجوز در گیلان، افزود: همچنین ۱۷ مورد درخواست صدور مجوز فعالیت برای پایگاه های خبری در استان داریم که ان شاء الله به زودی مجوز برای آنها صادر خواهد شد.

فاضلی، گیلان را دارای پیشینه غنی در مطبوعات دانست و کثرت نشریات در استان را یک امتیاز در عرصه اطلاع‌رسانی خواند و تصریح کرد: باید از این امکانات و فضا برای اطلاع‌رسانی وسیع‌تر بهره‌مند شد.

*بسته حمایتی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به مباحث مطروحه خبرنگاران درخصوص یارانه، بیمه و… یادآور شد: بسته حمایتی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از فعالان مطبوعاتی که هر ساله مطرح می شود دارای اولویت های موضوعی و کمی است.

فاضلی درخصوص اولویت های موضوعی، تصریح کرد: یارانه نشریاتی که حداقل ۶۰ درصد از زمینه انتشار آن ها به موضوعات چون قرآن، احکام اسلامی و شعائر دینی – فرهنگ ایثار، شهادت و دفاع مقدس – ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی – هر یک از محورهای ۲۴ گانه اقتصاد مقاومتی – ترویج زبان فارسی – پرهیز از واگرایی و تحکیم همبستگی ملی – افزایش سواد علمی جامعه اختصاص یابد تا سه برابر افزایش می یابد.

وی درخصوص اولویت های کمی و شاخص هایی که بر اساس آن به نشریات یارانه تعلق می گیرد نیز افزود: تعداد شماره های منتشر شده، تعداد صفحات پس از کسر آگهی مازاد (بیش از یک سوم صفحات)، صحافی، تعداد تذکرات هیأت نظارت و… از جمله این شاخص هاست.

این مسئول اضافه کرد: همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نشریات محلی که تعداد افراد بیمه شده برای روزنامه ها حداقل ۱۲ نفر، هفته نامه یا پایگاه خبری ۶ نفر و دوهفته نامه به بالا ۵ نفر را رعایت کنند یارانه بیمه پرداخت می کند.

به گفته فاضلی؛ دفتر اصلی نشریاتی که دارای سرپرستی های استانی می باشند، به منظور تشویق روزنامه ها و خبرگزاری ها به بیمه همکاران دفاتر استانی خود برای پنج روزنامه و خبرگزاری اول کشور تا سقف ۸۰ نفر و برای سایر روزنامه ها و خبرگزاری ها تا ۴۰ نفر یارانه بیمه به صورت جداگانه تعلق می گیرد.

وی نکته قابل توجه را در این بخش این مورد عنوان کرد: در صورت شکایت خبرنگاران تمام وقت یک رسانه از نداشتن بیمه، آن رسانه از فهرست یارانه بیمه حذف می گردد و همچنین به منظور حمایت از روزنامه نگاران،  روزنامه ها و هفته نامه ها و دوهفته نامه هایی که اساسا لیست بیمه ای نداشته باشند از هرگونه حمایت محروم خواهند بود.

*سایت های فاقد مجوز زودتر اقدام کنند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه چتر حمایتی این اداره کل فقط بر سر پایگاه های خبری دارای مجوز گسترده است، از سایت هایی که تاکنون در سامانه ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت نام نکرده اند خواست که زودتر اقدام کنند.

محوریت مسئولان دولت تدبیر و امید فقط «کار» است*

فاضلی با اشاره به نقدهای تند و ناشایست برخی از سایت های فاقد مجوز از یکدیگر، خواست با در نظر گرفتن فضای نخبگی استان و رعایت موازین بتوانند مجوز لازم را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کنند.

وی با بیان اینکه مدیران استان نیز در برخورد با خبرنگاران باید آستانه تحمل خود را اندکی بالا ببرند، تأکید کرد: محوریت همه مسئولان دولت تدبیر و امید فقط «کار، کار و کار» است.

همایش تجلیل از خبرنگاران استان گیلان بمناسبت روز خبرنگار به همت خانه مطبوعات، هدایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و حمایت استانداری گیلان برگزار شد.

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید توسط تیم مدیریت در «گیلان پیام» منتشر می شود.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.