×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سرخط خبرها

امروز : سه شنبه, ۱۹ اسفند , ۱۳۹۹  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
در ۵۵ محله‌ی شهر رشت سرای محلات ایجاد می‌شود

فرهنگی ورزشی

علیرضا قانع؛ مدیر عامل سازمان فرهنگی – ورزشی شهرداری کلانشهر رشت در نشست با سازمانهای مردم نهاد: در ۵۵ محله‌ی شهر رشت سرای محلات ایجاد می‌شود.

به گزارش گیلان پیام ، علیرضا قانع مدیرعامل سازمان فرهنگی – ورزشی شهرداری کلانشهر رشت با بیان اینکه پس از ماه مبارک رمضان سرای محلات رشت راه‌اندازی خواهد شد، گفت: موضوعاتی همچون گردشگری، میراث فرهنگی، حقوق شهروندی، آسیب‌شناسی و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی و آموزش مهارتهای فردی و اجتماعی و … در سراهای محلات پیگیری خواهد شد.
وی به حضور شهردار رشت در محلات مختلف شهر در ماه مبارک رمضان اشاره کرد و این موضوع را به فال نیک گرفت و گفت: خوشحالیم از اینکه مدیریت جدید شهرداری در حال پایه‌ر‌یزی است که کارهای فرهنگی از تمرکز خارج شده و به محلات ورود پیدا کند؛ از این روز پس از این محلات ما در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و… فعال می‌شوند.
وی خاطر نشان کرد: شهرداری رشت به دنبال این است که با بهبود بخشیدن به فضای اعتماد و اطمینان مردم، مشارکتهای اجتماعی را در زمینه‌ی مدیریت شهری افزایش دهد.
مدیرعامل سازمان فرهنگی – ورزشی شهرداری سپس به تدوین سند یا شناسنامه‌ی محلات اشاره کرد و گفت: با تدوین این سند ما می‌توانیم نیازهای محلات را احصا کنیم و همچنین ظرفیتهای مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هر محله را تشخیص داده و بر اساس آن برای هر محله برنامه‌ریزی نماییم.
وی تاکید کرد: افزایش مشارکت اجتماعی در اداره‌ی هر محل و در کل اداره‌ی شهر، سبب نهادینه شدن نظارت همگانی و اجتماعی می‌شود که می‌توان از آن به عنوان بازوان فعال و توانای مدیریت شهری در محلات استفاده کرد.
وی همچنین به تشکیل شوراهای اجتماعی در محلات رشت اشاره کرد و گفت: از جمله اهداف تشکیل شوراهای اجتماعی‌ مشارکت دادن مردم در محلات مختلف در فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی است.
قانع گفت: نیازسنجی از محلات رشت نیز انجام شده و با انجام آن نقاط ضعف و قدرت هر محله در انجام فعالیتهای مختلف احصا گردیده و شوراهای فرهنگی و اجتماعی محلات نیز می‌توانند با فعالیت در یک یا چند زمینه افزایش مشارکت اجتماعی در محلات و همکاری و همیاری با مدیریت شهری را سبب شوند.
وی گفت: هدف از انجام همه‌ی این کارها این است که تعلق محله‌یی را وفاداری محلی را افزایش دهیم و مردم را بیشتر در انجام کارها درگیر کنیم.
مدیر عامل سازمان فرهنگی – ورزشی شهرداری کلانشهر رشت سپس خاطر نشان کرد: اعضای انجمنهای این سازمان و تشکلهای مردم نهاد و سازمانهای مردمی می‌توانند با مشارکت در اجرای برنامه‌ها این هدف را سریعتر محقق کنند.
وی همچنین در باره‌ی اعضای شوراهای فرهنگی و اجتماعی محلات گفت: رئیس و دبیر این شورا از شهرداری ناحیه انتخاب خواهد شد و همچنین نمایندگانی از هیات امنای مسجد، مدرسه‌ها، تشکلهای فرهنگی، بانوان فعال، کاسبکاران محله، ورزشکاران و نیکوکاران، فرهیختگان و بانوان محل در این شورا عضویت خواهند داشت.
وی همچنین با اشاره به اینکه پس از ماه مبارک رمضان نخستین سرای محلات در محله‌های مختلف شهر ایجاد می شود گفت: سرای محلات در حقیقت یک مرکز فرهنگی – اجتماعی فعال در محلات رشت خواهد شد که با حضور و فعالیت تشکلهای مردم‌نهاد و استفاده از توانمندیهای NGOها این کار امکانپذیر می‌گردد.
علیرضا قانع همچنین گفت گفت: در طول دو سال در ۵۵ محله‌ی شهر رشت سرای محله تشکیل می‌شود و هم‌اکنون برای پنج محله‌ی مختلف از مناطق پنجگانه‌ی شهرداری رشت محله‌های حمیدیان، استادسرا، جماران، چهلتن و گلسار ایجاد سراهای محلات در مرحله‌ی اول در نظر گرفته شده است.
در این نشست نمایندگان و دست‌اندرکاران سازمانهای مردم نهاد و انجمنهای سازمان فرهنگی – ورزشی شهرداری کلانشهر رشت نقطه نظرات خود را در باره‌ی نحوه و چگونگی همکاری با این سازمان در فعالیت موثر و مفید سرای محلات عنوان کردند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.